PROJEKT EDUKACYJNY "BRZECHWOLANDIA"


30 maja br.  uczniowie klas I-III szkoły podstawowej Zespołu Szkół w Lamkach wraz z koordynatorem p. Beatą Kaszczyszyn – Kurosińską,  zakończyli  realizację autorskiego projektu Brzechwolandia  uczy, bawi  nas”.

Pomysł na projekt „Brzechwolandia  uczy, bawi  nas” zrodził się podczas zajęć o tematyce czytelniczej. Dzieci z ogromnym skupieniem słuchały czytanych bajek, baśni i wierszy. Najbardziej przypadły im do gustu wiersze. Okazało się, że szybko je zapamiętywały i dopominały się czytania nowych. Widząc tak wielkie zainteresowanie i zaciekawienie tematem uznano, że warto podjąć przedsięwzięcie, bazując na wierszach – najbardziej znanych i lubianych wierszach J. Brzechwy. Kontakt z książką umożliwia poznawanie języka literackiego, poszerza wiedzę, sprzyja skupieniu uwagi, rozwojowi wyobraźni, mowy i myślenia. Wiersze pomagają w rozumieniu wartości takich jak, np. piękna, dobra, prawdy, miłości, przyjaźni. Literatura dziecięca dostarcza także treści, które dzieci wykorzystują podczas różnego rodzaju zabaw, jak również w działaniach plastycznych.

W ramach projektu zapoznano uczniów z postacią Jana Brzechwy oraz z jego twórczością.  Podczas zajęć uczniowie słuchali wierszy czytanych przez nauczycieli, bibliotekarkę szkolną oraz odtwarzanych z płyt.  Wiersze  poddawane były analizie treści oraz zachowań bohaterów. Ponadto dzieci odgrywały określone role i scenki wynikające z treści omawianych wierszy. Przygotowano wystawkę  książek oraz rekwizytów kojarzonych z wierszami tego poety. W celu utrwalenia treści wierszy uczniowie wykonywali prace plastyczno- techniczne.

Podsumowaniem  projektu był udział  uczniów klas I - III w konkursie plastycznym, polegającym na zilustrowaniu jednego z omawianych wierszy.  Dodatkowo uczniowie klasy II i III uczestniczyli w konkursie znajomości wierszy Brzechwy.

Laureatami konkursu plastycznego w poszczególnych grupach wiekowych zostali:

Kl. I Magdalena Nowacka

Kl. II Maks Szczepaniak

Kl. III Dorota Dyc

W konkursie znajomości wierszy  Jana Brzechwy przyznano następujące miejsca:

1 miejsce  Natalia Ptak

2 miejsce  Piotr Panek

3 miejsce  Zuzanna  Kurkiewicz

Zapraszamy do galerii...

Powrót