EDUKACJA  PRZEZ  SZACHY  W  SZKOLE


          Ogólnopolski projekt Polskiego Związku Szachowego. Skierowany jest do uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Partnerem programu jest Gmina Ostrów Wielkopolski, a realizatorem Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Lamkach.

          Zajęcia nauczania gry w szachy będą prowadzone w klasach I - III szkoły podstawowej. Projekt ma na celu zwiększenie umiejętności matematycznych i kształtowanie cech osobowości: odpowiedzialności, koncentracji. Ma zwiększyć cierpliwość i wytrwałość, rozwinąć zmysł twórczy, intuicję, pamięć i umiejętność analitycznego myślenia. Szkoła otrzyma dodatkowo komplet sprzętu szachowego do wykorzystania na zajęciach.

Najmłodszym uczniom życzymy miłych wrażeń!


Gra w szachy zdobywa w ostatnim czasie coraz większą popularność nie tylko ze względu na jej walory sportowe, ale przede wszystkim edukacyjne. Z roku na rok wzrasta ilość szkół w których odbywają się zajęcia poświęcone nauce gry w szachy. Również nasza szkoła jako jedyna w Gminie Ostrów Wielkopolski dołączyła to tego grona. Od początku roku szkolnego 2015/16 uczniowie kl. I i II szkoły podstawowej objęci są Ogólnopolskim Programem „Edukacja przez szachy w szkole”, w ramach którego raz w tygodniu uczestniczą w zajęciach nauki gry w szachy. Dzięki tym zajęciom uczniowie oprócz poznawania podstawowych zasad gry w szachy mają możliwość rozwijania umiejętności matematycznych oraz uczą się, jak w sposób wartościowy spędzać wolny czas.

Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie podchodzą do nauki gry w szachy. Bardzo szybko ( pod czujnym okiem wykwalifikowanych nauczycielek p. B. Kaszczyszyn- Kurosińskiej i p. M. Lis) opanowali podstawowe zasady gry oraz sposoby poruszania się bierek szachowych po szachownicy. Aktywnie biorą udział we wszystkich proponowanych im zadaniach i ćwiczeniach, nawet skomplikowane łamigłówki szachowe nie sprawiają im większych trudności. Jednak najwięcej radości sprawia im gra praktyczna i to na nią zawsze najbardziej czekają.

Podczas gry w szachy dzieci ćwiczą logiczne i strategiczne myślenie, umiejętność przewidywania ruchów przeciwnika oraz uczą się systematycznej pracy. Jednak najbardziej cieszy fakt, że one naprawdę chcą grać w szachy i bardzo lubią te zajęcia.